Reklam Alanı
Reklam Alanı
yolculukta ayak şişmesi
Sağlık 346 0

Yolculukta Ayak Şişmesi Neden Olur -Nasıl Geçer?

Yaklaşık 8-10 saatlik seyahatler sonucu yolculukta ayak şişmesi yaşanması yaygın bir problemdir. Bacaktaki toplardamarlara derin ven trombozu olarak bilinen pıhtılaşma sonucu yaşanan bu durum dikkatli olunması gereken bir sağlık sorunudur. Oluşan pıhtıların vücuda yayılması tehlikesi bulunmaktadır ve pıhtı dağılırken akciğere giderse ölümcül sonuçlara gebe kalınabilir. Varis problemi olan kişiler bu durumun en çok görüldüğü gruptadırlar. Seyahat boyunca kilosu yüksek olan kişiler, normale oranla uzun ya da kısa kişiler, gebe kadınlar, kanser, şeker ve tansiyon hastalığı olan yolcular ile saha önce cerrahi müdahale geçirmiş olanlar da riskli gruplardandır.

 Yolculukta Ayak Şişmesi Nasıl Önlenir

Sağlığın temel yapı taşı olan su, yolculukta ayak şişmesi konusunda alınacak önlemlerinden biridir. Özellikle otobüsle çıkılan yolculuklarda mola yerlerinin belli uzaklıklarda ve sınırlı olması sebebiyle pek çok kişi yolculuk sırasında sıvı almaktan çekinmektedir. Yolculukta doğru sıvı alınması da önemlidir. Sodyum içerikli sıvılar ayak şişmesini önlemenin aksine hızlandıracaktır. Kahve ve kahve içerikli içecekler de vücudun su ihtiyacını arttıracaktır. Bu nedenle kişi sıvı aldığını düşünse de vücut susuz kalacak ve ayak şişmesi hızlanacaktır.

Yolculuk sırasında ayakların rahat hissetmesi önemlidir. Günlük tempo boyunca şişen ayaklar özellikle gece yolculuklarında oturulmasına rağmen şişmeye devam edecektir. Bu nedenle ayakkabıların yolculuk sırasında çıkarılması önerilir. Bu basit yöntem ayakların hava almasına olanak sağlar ve kan dolaşımına yardımcı olur. Varis problemi olan kişilerin ise varis çorabı kullanmaları önemlidir.

Yolculuk sırasında mümkün olduğunca hareket etmek de önemlidir. Kişisel araçlarla çıkılan seyahatlerde düzenli olarak aracı durdurup araç dışında hareket edilmesi, otobüs yolculuklarında ise mola zamanlarının bacakları gevşetmek için kullanılması önerilmektedir.

yolculukta ayak şişmesi

Yolculukta Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir

Kişinin vücudu yolculukta ayak şişmesine yatkınsa yolculuktan sonra bir miktar lavanta yağıyla alınacak duş da şişme sorununu önleyecek adımlardan biridir. Lavanta yağı ılık suyla beraber bir kovada karıştırılırsa ve ayaklar kovada dinlendirilirse şişlikler hafifleyecektir.

Masaj yapmak ve uyumadan önce ayakları baş hizasından yüksek bir yerde dinlendirmek de ayak şişmelerine iyi gelecektir. Bu önlemler düzenli yapıldığı takdirde kişi şişme hissinde hafifleme yaşayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Doğal Ağrı Kesiciler- İlaç Kullanmadan Ağrı Geçirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir