Reklam Alanı
Reklam Alanı
Eğitim 254 1

Yükseköğretim Kurumları Sınavı – Yeni Sınav Sistemi Neleri Getirdi?

Yükseköğretime giriş amaçlı olarak 2018-2019 yılından itibaren uygulanacak yeni sistemin adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirilmiştir. Söz konusu sınavda iki ayrı oturum söz konusudur. Oturumların ilkinde (sabah) Temel Yeterlilik Testi’nin alınması söz konusudur. Adayların akıl yürütme, muhakeme ve mantıklı düşünme odaklı olarak sayısal ve sözel becerileri sınanacaktır. Bunun için Türkçe’nin doğru kullanımı, okuma -anlama, matematiksel ilişkilerden yararlanmanın ölçümü ve dil hakimiyeti ölçülmektedir. Dünyanın önde gelen sistemlerinin standartları söz konusudur. İkinci oturum ise öğleden sonra gerçekleştirilecek olup, lise müfredatına dair bilginin ölçümü yapılacaktır. Dil sınavı hariç söz konusu sınav Haziran ayının bir hafta sonu Cumartesi günü yapılması planlanmaktadır.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Detayları 

Yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamında iki oturumun ardından aynı haftanın Pazar günü tek oturumluk ve 80 soruluk Yabancı Dil sınavı yapılması öngörülmektedir. Detaylara gelince, Temel Matematik ve Türkçe soruların sorulduğu Temel Yeterlilik Testi Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak müfredatına dayalı olarak sorulacağı duyurulmuştur. Sınava girmek isteyen bütün adayların birinci oturuma girme zorunluluğu bulunmaktadır. Birinci oturumu takiben ihtiyaç giderme ve dinlenme adına öğle arası verilecektir. 40’ar adet Temel Matematik ve Türkçe soruları Temel Yeterlilik Testi konularıdır. Cumartesi sabahı gerçekleştirilecek sınav sonucunda adayların Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puanı ortaya çıkacaktır. Bu puanda Türkçe ve Matematik test ağırlığı %50’şer olarak eşittir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Temel Yeterlilik Puanı Nedir?

Temel Yeterlilik Puanı Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamında önemli bir “yerleştirme” verisidir. Önlisans ve Lisans programları tercihi konusunda oldukça önemli bir puandır. Önlisans programına yerleşmek için TYT Puanı en az 150 olmalıdır. 150’nin aşağısında puan alanlar herhangi bir yükseköğrenim programına yerleşemeyecektir. 180 ve üzeri Temel Yeterlilik Puanına sahip olan adaylar lisans programlarına yerleşme hakkına sahip olacaktır. 200 ve üzeri TYP’si olanlar ise bu puanlarını bir sonraki yıl da kullanabilecektir. İlk oturumun ardından yapılacak ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya1, Sosyal Bilimler ile Fen Bilimleri ve Matematik başlıkları altında müfredata dayalı sorulardan oluşan bir test yapılacaktır.

İkinci Oturum Hakkında

Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilmesi söz konusu olan ikinci oturum da en az birinci oturum kadar Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamında önem taşımaktadır. Yukarıda belirtilen 4 temel başlık altında 40’ar soru bulunmaktadır. Hesaplanacak sözel puanda Sosyal Bilimler testi ile Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya1 test ağırlıkları %50’şer olarak eşittir. Sayısal puanda da Fen Bilimleri ve Matematik ortak test ağırlığına (%50) sahiptir. Eşit Ağırlık Puanında Matematik ile Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya1 %50’şerlik eşit ağırlığa sahiptir. Önlisas için TYT esastır (Matematik ve Türkçe %50’şer etkili). Lisans eğitimi almak isteyen üniversite adayları için ise Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil Puanları söz konusudur.

“Yükseköğretim Kurumları Sınavı – Yeni Sınav Sistemi Neleri Getirdi?” üzerine 1 yorum

  1. Onur Kılıç dedi ki:

    Geçen sene sınava girmiş biri olarak ygs ve lys sınavlarından sonra biraz değişik geldi sınav hala kavramış değilim. Fakat yeni adıyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı sayısala, sözele daha farklı davrandığından daha iyi bir sistemmiş gibime geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir