Reklam Alanı
Reklam Alanı
yumurtlama tarihine göre gebelik haftası hesaplama
Sağlık 219 2

Yumurtlama Tarihine Göre Gebelik Haftası Hesaplama

Yumurtlama olarak bilinen ovulasyon, her regl döneminin orta tarihinde kadının yumurtalığında döllenmeyi bekleyen yumurtaların, döl yatağından özgür kalması sonucu çatlar ve ovulasyon meydana gelir. Bu döneme ovulasyon dönemi denir. Gebelik isteyen anne adayları için yumurtlama dönemini yakıdan takip etmek çok önemlidir. Çünkü yumurtlama tarihine göre gebelik haftası hesaplama ancak yumurtlama dönemini düzenli takip edenlere göre yapılabilir. Yumurtlama dönemine yakın zamanlarda cinsel ilişkide bulunmak gebelik şansını arttırmaktadır. Genellikle adet döngüsü aynı periyotta devam eden kadınlarda yumurtlama dönemi, adet kanaması başlamadan iki hafta önce başlar. Pratik olarak bu şekilde tespit edilen ovulasyon dönemi, adeti düzensiz olan kadınlarda yumurtlama gününü tahmin etmek daha zor olacaktır.

Gebelik Tarihi Hesaplamak Neden Önemlidir?

Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için yumurtlama tarihine göre gebelik haftası hesaplama gereklidir. Çünkü yumurtlama dönemine göre ya da farklı şekillerde hesaplanan sürece göre trimester adı verilen testlerin yapılması gereken dönemler belirlidir. Özellikle ilk kez gebelik yaşayacak olan kadınlarda 40 haftalık bir süreç ve sorumluluk, çeşitli tedirginliklere yol açmaktadır. Bu stres ve tedirginliği azaltmak için bebeğinin büyümesini haftalık ve aylık takip edebilir. Bebeğin değişim evrelerini bilmek anne adayını rahatlatacaktır. Son adet kanının tarihi bilinmiyorsa doktora başvurarak gebeliğin başlangıç tarihi öğrenilmelidir. Bu tarihe göre belirli bir rutinde bebeğin gelişimi gözlemlenir.

yumurtlama tarihine göre gebelik haftası hesaplama

Yumurtlama Tarihine Göre Gebelik Haftası Hesaplama- Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Adet bitiminden sonraki on beşinci gün genellikle yumurtlamanın meydana geldiği tarihtir. Ancak adet döngüsü ve yumurtlama tarihi kadınlarda farklılık gösterebilir. Bu zamanı hesaplamak için; yumurtlama hesapları testler, ateş ölçme yöntemi ve akıntıların takip edilmesi yöntemleri kullanılabilir. Gebelik ihtimalini arttırmak için yumurtlama günü nasıl hesaplanır sorusunun cevaplarından biri de adet döngüsünü takip etmektir. Yumurtalıkta meydana gelen değişikliği takip etmenin en kolay yolu akıntıyı takip etmektir. Yumurtlama döneminde gelen akıntı, yumurta beyazı yapısındadır. Parlak, renksiz ve sümüksü bir yapısı olur. Tahmin edilen yumurtlama gününde ilişkiye girilmesi gebelik sonucunu verecektir. Döllenmeden sonraki onuncu günde yapılan kan veya idrar testi ile de gebe olunduğu kesinleşir.

İlginizi Çekebilir: 4 Haftalık Hamilelik Belirtileri Nedir?

“Yumurtlama Tarihine Göre Gebelik Haftası Hesaplama” üzerine 2 yorum

  1. Seyma dedi ki:

    Merhaba ekim 21 2018 the lord adet gordum suan kasiklarim da cok agri var ama Hasta olmadm acaba hamile alabilirmiyim.

    1. Editör 1 dedi ki:

      olma ihtimaliniz var bir hafta içinde kesinleşecektir. Beklemek istiyorsanız test yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir