Reklam Alanı
Reklam Alanı
yüzdeki çil lekelerini geçirme
Kadın 43 0

Yüzdeki Çil Lekelerini Geçirme- Kolay ve Etkili Yöntem

Kişilerin genetik yatkınlığıyla beraber, güneş ışınlarına maruz kaldıkları dönemlerde ciltteki melanin pigmentinin artmasıyla oluşan lekelere çil denmektedir. Çil lekeleri cildin normal rengine göre daha koyudur ve yaz aylarında çoğalırlar. Çil lekeleri herkeste oluşmaz, lekelere MC1R adlı gen neden olmaktadır ve bu gen genelde açık tenli kişilerde bulunmaktadır. Çiller aslında vücudun güneş ışınlarına karşı savunma sistemidir. Yoğun ya da uzun süre güneş ışığına maruz kalmak çil lekelerinin koyulaşmasına sebebiyet vermektedir. Teni çil oluşumuna yatkın olan kişilerin yıl boyu açık havada güneş koruyucu krem kullanmaları önerilmektedir. Pek çok kişi olarak estetik açıdan güzel ve çekici bulunmalarına rağmen çil lekelerini sevmeyen ve kurtulmak isteyen kişiler ise yüzdeki çil lekelerini geçirme yollarını aramaktadır.

İlgili konu: Maya Maskesi Nasıl Hazırlanır? Uygulanışı ve Faydaları Nelerdir?

Yüzdeki Çil Lekelerini Geçirmenin Medikal Yolları

Tabii ki yüzdeki çil lekelerini geçirme için en sağlıklı yolu bir dermatolog uzmanından tavsiyeler almaktır. Medikal olarak eczanelerde çil ve benzeri güneş lekeleri için pek çok ürün bulunmaktadır ancak her ürün her cilt tipine ve kişiye uygun olmamaktadır. Dermatologların vereceği kremleri belirtilen süre boyunca düzenli kullanmak da önemlidir. Her tıbbi üründe olduğu gibi bu konuda da çevreden alınan bilgilere göre değil, uzmanların yazacağı reçetelere göre ürün almak sağlıklı olan tercihtir.

yüzdeki çil lekelerini geçirme

Yüzdeki Çil Lekelerini Geçirmenin Bitkisel Yolları

Yüzdeki çil lekelerini geçirme yöntemlerinden biri de evde kolayca hazırlanabilecek bitkisel kürlerdir. Doğal malzemeler aracılığıyla hazırlanan bu ürünlerin medikal ürünlere göre cilde zarar verme riskleri çok daha azdır. Çil oluşumuna yatkın olan ciltlerin açık ten rengine sahip olmalarından dolayı, kürün içindeki malzemelere kişinin alerjisinin olup olmadığına dikkat edilmesi yeterlidir.

Son zamanlarda cilt bakımında kil kullanımının yaygınlaştığı bilinmektedir. Kilin ölü deriyi atma ve ten rengini açmaktaki etkileri evde hazırlanabilecek bu maskeyle aktif hale getirilebilir. Maske yapımında gerekli olan malzemelerin ilki kaolin olarak da bilinen beyaz kildir. Yarım yemek kaşığı beyaz kil, 1 yemek kaşığı yulaf unu, 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı, 5-8 damla çay bitkisi yağı, 3-4 yemek kaşığı portakal suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile 1 yemek kaşığı ince kıyılmış nane yaprağı ile karıştırılır. Maske yüze 10 dakika uygulandıktan sonra bol ılık su ile durulanır. Karışımın etkisini göstermesi için haftada 1 defa uygulanması yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilir:Bal Maskesi- Cildiniz Yenilemenin En Kolay Yöntemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir