Reklam Alanı
Reklam Alanı
evde pesto sos yapımı
Yaşam 102 1

Evde Pesto Sosu Yapma – Kendi Sosunuzu Hazırlayın

İtalyanca kelime anlamı dövülmüş ve ezilmiş anlamına gelen pesto, tüm malzemeleri dövülerek yapılan sosa ismini vermiştir. İtalya denilince ilk akla gelen şeylerden biri olan makarnanın yanına evde pesto sosu yapma sanıldığı gibi zor değildir. İçerisinde zeytinyağı, parmesan peyniri, fesleğen bulunan pesto sosu İtalya’da ortaya çıkan bir lezzettir. Fesleğen bulunamayan durumlarda, tadı fesleğenle benzer olan ıspanak veya tercihe bağlı olarak roka da kullanılabilir. Pesto sosu; makarna, pilav, pizza, sandviç, salata ve et yemeklerinde tat veren bir sostur.

 Evde Pesto Sosu Yapma İçin Gerekli Malzemeler

Genellikle makarna yanında kullanılan sos için, spagettiden daha geniş ve yassı yüzeyi bulunan makarna tercih edilir. Et yemeklerinde ise ızgara da pişen etlerin üzerinde güzel olacaktır. Gerekli malzemeler alınır. Daha sonra evde pesto sosu yapma için gerekli malzemeler:

-50 gram fesleğen. Bir demet fesleğenin yarısından daha azı kadar.

-Yarım su bardağından bir parmak fazla zeytinyağı. Kaliteli zeytinyağı kullanmak pesto sosunuzun lezzetini artıracaktır.

-Üç veya dört diş sarımsak. Kullanılacak sarımsak sayısı boyutuna göre farklılık gösterecektir.

-50 gram çam fıstığı.

-50 gram parmesan peyniri.

-Damak tadınıza göre tuz ve karabiber. Tuz olarak kaya tuzu, karabiberi olarak da tane karabiber kullanılması tavsiye edilir.

evde pesto sos yapımı

 Evde Pesto Sos Yapma – Tarif

Gerekli malzemeler temin edildikten sonra evde pesto sos yapma çok kolay olacaktır. Sirkeli suda bir süre bekletildikten sonra güzelce yıkanan fesleğenler suyunu süzmesi için delikli bir kaba alınır. Kullanılacak sarımsaklar soyulur. Çam fıstıkları rengi değişene kadar yapışmaz bir tavda orta seviyedi ateşle kavurulur. (Çam fıstığı yerine ceviz tercih edenler de vardır ama tarifin aslı çam fıstığı ile hazırlanmaktadır.) Karıştırıcıya sarımsakları, yağı, fesleğen, tuz, karabiber, zeytinyağı ve çam fıstıkları konur. Üzerine rendelenen parmesan peyniri eklenir ve karıştırıcı çalıştırılır. Tüm malzemeler homojen bir görüntü oluşturana kadar karıştırma işlemine devam edilir. Karışan malzemeler cam kavanoza alınır. Buzdolabında saklanarak bir hafta boyunca çeşitli yemeklerde kullanılabilir. Derin donduru veya buzlukta ise birkaç ay saklanabilir. Ancak dondurucuya koyarken çam kavanoz değil kaliteli bir plastik tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Evde Mayonez Yapımı

“Evde Pesto Sosu Yapma – Kendi Sosunuzu Hazırlayın” üzerine 1 yorum

  1. Parodik dedi ki:

    Yani malzemeleri al, yıka temizle, mikserle karıştır. Kolaymış teşekkürler çok açıklayıcı anlatmışsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir